30 Temmuz 2013 Salı

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklama yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2013-2014 eğitim öğretim yılı için Türkiye’de...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2013-2014 eğitim öğretim yılı için Türkiye’de bulunan bütün resmi ilkokulların birinci sınıflarına toplamda 1 milyon 863 bin 230 öğrenci, 5. sınıfa ise 1 milyon 237 bin 986 öğrencinin kayıtlarının ikametgah adreslerine göre yerleştirme işleminin yapıldığını açıkladı

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, öğrenci yerleştirme işleminin “MERNİS”  bilgileri esas alınarak, herhangi bir başvuru olmaksızın, Bakanlık tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldığı belirtildi. Bu yolla, mecburi ilköğretim çağına giren toplam 1 milyon 863 bin 230 öğrencinin tamamı 1. sınıflara 1 milyon 237 bin 986 öğrenci ise 5. sınıflara yerleştirildi.
“DOĞUM TARİHLERİ 2008 NİSAN-EYLÜL AYLARINDA BULUNAN ÖĞRENCİLERİN VELİLERİ OKULLARA YAZILI BAŞVURUDA BULUNACAK”
 
Velilerin, bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden, çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecekleri vurgulanarak, “Bu uygulama ile velilerimiz herhangi bir kırtasiyecilikle uğraşmadan, zaman kaybetmeden, belge temin etmeden ve başvuru ücreti, kayıt parası, zorunlu bağış gibi tartışmalara girmeden çocuklarının kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaktadırlar.
 
Doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında bulunan ve dolayısıyla kayıtları veli isteğine bağlı çocuklar da ikametgâhlarına en uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirilmişlerdir. Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen Velilerimizin okula yazılı istekte bulunmaları okula kesin kayıtları için yeterli olacaktır” denildi.
Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazilerin çocuklarının kayıtları, velilerinin istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde, 2013-2014 eğitim öğretim yılı başında, istedikleri resmî okula yapılabileceği vurgulanan açıklamaya şu ifadeler kullanıldı:
 
“Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşlarımızın çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
Herhangi bir nedenden dolayı hiç bir okula kaydı yapılmamış çocuklarımızın velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecektir.
 
Özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, e-okul işlemleri açıldığında, çocuklarını özel okul, konservatuar veya imam hatip ortaokullarına kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan bu okullara başvurmaları yeterlidir.  Bu okulların yöneticileri, başvuran velilerimize gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştireceklerdir.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder